fbpx

 BAJKAŁ ICE TRIP

 FOTOWYPRAWA 2021 

22.02 - 07.03.2021

Image

Ekstremalna przygoda dla każdego!

W moim osobistym rankingu najpiękniejsze miejsce na Ziemi, zimą jeszcze bardziej powalające niż latem!

 

Jeżeli pociąga Cię przestrzeń, marzą Ci się epickie krajobrazy, lodowe jaskinie, dziewicze stepy i góry, ta wyprawa jest dla Ciebie. Jesteś zmarźluchem? Ja też, jak bardzo mało przekonywująco by to nie brzmiało :) Sekretem zdjęć w mrożących krew w żyłach warunkach jest dobre przygotowanie, ciepłe ciuchy, herbata, ogrzewacze do rąk i perspektywa ogrzania się po zakończonej sesji. Tylko tyle i aż tyle.

Program:

 

Dzień 1

Zbiórka na lotnisku im. Chopina w Warszawie i wylot do Irkucka z przesiadką w Moskwie.

 

Dzień 2

Po przylocie transfer do hotelu. Następnie wyjdziemy na spacer, który pozwoli zaaklimatyzować się do syberyjskich temperatur. Zobaczymy zabytkowe cerkwie w stylu syberyjskiego baroku i będziemy fotografowawać perły pięknej drewnianej architektury, z której słynie Irkuck. Po kolacji w ramach walki ze zmianą czasu, wieczorek integracyjny w mieście.

 

Dzień 3

Po śniadaniu ruszymy w drogę przez stepy i tajgę na wyspę Olchon - na trasie fotoprzystanki. Po dotarciu na brzeg Bajkału uroczyste powitanie z syberyjskim morzem i przeprawa po lodzie na wyspę. Zwiedzanie jej południowej części i podziwianie księżycowych krajobrazów z punktów widokowych. Po dotarciu do Chużyru zakwaterowanie w pensjonacie i wyjście na zachód słońca przy skale Szamance, uważanej za najświętsze miejsce nad Bajkałem.

 

Dzień 4

Poranek w jednym z najbardziej fotogenicznych miejsc Bajkału. Przejazd UAZ-em po Małym Morzu w poszukiwaniu lodowych jaskiń, które tworzą się na skalistych przylądkach nad brzegami Bajkału. Przystanki przy szczelinach, torosach i innych zjawiskach lodowych. W połowie dnia piknik z uchą - zupą rybną - w roli głównej. Odwiedzimy też wyspę Ogoj z buddyjską stupą. Powrót na kolację do Chużyru. Wieczorem seans w bani, czyli syberyjskiej łaźni parowej.

 

Dzień 5

Dla chętnych fakultatywna WYPRAWA ROWEROWA: przejazd na dwóch kółkach po Małym Morzu na przeciwległy brzeg (ok. 25-30 km). Po drodze czas, by nacieszyć się pięknem bajkalskiej zimy, przyglądać się z bliska rozmaitym zjawiskom lodowym. W połowie dnia piknik w pięknych okolicznościach przyrody. NOCLEG W NAMIOTACH na lodzie Bajkału. Ognisko i nocne zdjęcia gwiazd. Zapewniamy samochód asekuracyjny do transportu bagażu. (Dla pozostałych uczestników dzień wypoczynkowy, czas na spacery po miejscowości i po lodzie, krótsze przejażdżki rowerowe.)

 

Dzień 6

Wschód słońca na lodzie. Zwijanie obozu i powrót rowerami do Chużyru. Po południu relaks w pensjonacie i omawianie zdjęć. Wieczorem dla chętnych wypad do bani nad brzegiem Bajkału i możliwość kąpieli w przeręblu. Nocna sesja fotograficzna przy Szamance.

 

Dzień 7

Po śniadaniu ruszamy UAZ-em na przeprawę na wschodni brzeg Bajkału. Przed nami ponad 120 km jazdy po lodzie. Po drodze przystanki w Pieszczance, miejscu dawnego łagru stalinowskiego, na przylądku Choboj. Na środku Bajkału piknik w rejonie jego największej głębi. Po dotarciu do malowniczej wioski Ust’-Barguzin zakwaterowanie u gospodarzy - prawdziwy syberyjski klimat. Wieczorem wycieczka na zachód słońca nad Zatoką Barguzińską. Kolacja, bania i nocleg.

 

Dzień 8

Przejazd przez tajgę do Ułan Ude. Po drodze przystanki na dzikich plażach nad Bajkałem i ostatnie kroki po bajkalskim lodzie. Wizyta w syberyjskim uzdrowisku Goriaczińsk oraz XVIII-wiecznym Soborze Strieteńskim. Zakwaterowanie w hotelu i spacer po centrum, zobaczymy m.in. największą na świecie głowę Lenina. Po kolacji podsumowanie fotograficzne krajobrazowej części wyprawy.

 

Dzień 9

Poranek w Dacanie Iwołgińskim - sercu buddyzmu w Rosji. W tym bardzo malowniczym miejscu będziemy mieli możliwość uchwycenia w kadrze przejawów jednej z religii Przybajkala. Następnie dla kontrastu odwiedzimy wieś starowierców Tarabataj, gdzie zaplanowane jest zwiedzanie muzeum, wizyta w cerkwi, koncert tradycyjnych ruskich pieśni w unikatowym polifonicznym wykonaniu oraz degustacja miejscowej kuchni. W drodze powrotnej do Ułan Ude fotoprzystanek na punkcie widokowym nad Selengą, największym dopływem Bajkału. Wieczorem wsiadamy do pociągu Kolei Transsyberyjskiej.

 

Dzień 10

Poranny przyjazd do Irkucka, transfer na lotnisko, przelot do Warszawy z przesiadką w Moskwie.

 

Image

Ilość uczestników: 4-10 osób

 

Mocne przeżycia spajają jak nic innego :) Chcę, żeby ta wyprawa była przede wszystkim dobrą zabawą w luźnej atmosferze. Żeby między nami nie wiało chłodem grupa musi być mała, ale nie powinna być też za mała. Minimalna liczba uczestników to 4 osoby, choć możemy tez jechać we trójkę, przy odpowiednio skorygowanej cenie.

Cena 8200zł + 500USD

Wyjazdy autorskie organizuję za pośrednictwem zaprzyjaźnionego biura podróży Szerokie Tory. Klienci są objęci ochroną prawną i ubezpieczeniem.

 

Codziennie będziemy rozmawiali i analizowali swoje zdjęcia, a cały wyjazd będzie miał formę jednych, długich warsztatów.

Image
Image

Cena zawiera:

 - przeloty Warszawa - Irkuck - Warszawa

- zakwaterowanie: hotele klasy turystycznej w Irkucku i Ułan Ude; pensjonat w Chużyrze (pokoje 2-os., wspólne łazienki i prysznice w budynku); kwatery prywatne w Ust'-Barguzin)

- Wyżywienie (3 posiłki dziennie, z czego jeden w warunkach polowych)

- Ubezpieczenie KL i NWW

- opiekę licencjonowanego pilota, organizatora wycieczek, fotografa i podróżnika w jednej osobie :)

- wszelkie bilety wstępów, wieczorne banie (sauny), itp.

- ekwipunek do wyprawy po lodzie i zimowego obozowiska: rowery, namioty, śpiwory (komfort do -40C), karimaty, kuchenki gazowe, itp. 

składkę na Turstyczny Fundusz Gwarancyjny

opłaty za wizę rosyjską

 

Cena nie zawiera

 

- ewentualnej dopłaty do pokoju 1-osobowego

- odzieży na syberysjkie warunki (możliwość wypożyczenia ultraciepłej kurtki puchowej)

- wyżywienia poza wspólnymi posiłkami

- sprzętu fotograficznego 

- zwyczajowych napiwków (ok 40 USD)

- wyprawy rowerowej (dni 5-6): ok. 100 USD

 

Czego się spodziewać? Co zabrać?

 

Spodziewaj się przygody życia, widoków, jakich jeszcze nie widziałeś i zdjęć, które wygrywają konkursy fotograficzne.

O bajkale można pisać długo, ale nic nie odda jego potęgi na żywo. Zresztą, napisałem o tym kawałku świata całą książkę.

Jakiej pogody należy się spodziewać?

Pogoda ma w zwyczaju to, że jest nieprzewidywalna, ale na Bajkale bywa bardziej stablina niż gdzie indziej. Mieszkańcy przybajkala mogą się cieszyć ponad trzystoma słonecznymi dniami w roku! Jeśli jednak będziemy mieli pecha, to czekają nas wiatry o sile przewyższającej polskie huragany - na Syberii to nic nadzwyczajnego. Temperatura w dzień na słońcu jest przyjemna, może sięgac nawet 0 stopni, ale równie dobrze może być -20. Najzimniejsza temperatura z jaką spotkałem się na jeziorze to -35C. Średnio powinno być między -5 a -15, to wbrew pozorom dość przyjazne warunki, jeżeli jesteśmy dobrze przygotowani.

Co zabrać?

Własny sprzęt fotograficzny (nie musi być "wypasiony", na pewno przyda się statyw i pilot zdalnego sterowania), zimową odzież (podpowiem co i gdzie kupić), ogrzewacze chemiczne, termos na gorącą herbatę, krem UV, pomadkę do ust, inne kosmetyki, a przede wszystkim dobry humor!

Własny komputer nie jest konieczny (zdjecia możemy oglądac na moim), ale na pewno będzie przydatny.

 

Wiem, że masz 100 pytań! Nie wahaj się je zadać, po prostu napisz do mnie!

Image
Image
Image
Image
Copyrights © Jakub Rybicki
Create a